Jakich złącz w laptopie potrzebujesz?

Każdy laptop ma komplet konkretnych złączy. Jedni użytkownicy potrzebują ich znacznie więcej, dla innych natomiast wystarczająca jest taka podstawowa ilość. Bez względu na to, czy potrzebujesz laptopa do prostych, czy skomplikowanych zastosowań, musisz się dokładnie zastanowić nad tym, jakiego wybrać, biorąc pod uwagę oczywiście złącza.

Złącza USB

Każdy laptop powinien mieć złącze USB a najlepiej przynajmniej 2. Jednakże nie chodzi już o samą obecność takiego złącza, ale też o to, jakie będzie to złącze. Najlepiej, by było to złącze USB 3.0, czyli typu C. Takie złącze gwarantuje bardzo szybki przesył danych. Dane są przesyłane naprawdę momentalnie, a to sprawia, że oszczędzamy czas. W przypadku starszych typów USB, przesyłanie trwa bardzo długo.

Złącza HDMI

Jeżeli chcesz podłączyć do swojego laptopa telewizor lub jakiś zewnętrzny ekran, to przyda Ci się złącze HDMI. Oczywiście nie jest ono standardem w przypadku większości laptopów, niemniej jednak jest obecne w tych nowszych i jednocześnie też nieco droższych urządzeniach. Laptopy do 5000 zł zazwyczaj mają już złącza HDMI i to naprawdę bardzo dobrej jakości.

Złącza audio

Oczywiste jest, że będziesz chciał na swoim laptopie słuchać muzyki i połączać do niego jakieś zewnętrzne urządzenia audio. Jeżeli się tak stanie, to zrozumiałe jest, że w swoim urządzeniu potrzebujesz wejść audio. Dzięki nim będzie można nawet komponować muzykę.

Napęd optyczny

W nowoczesnych, szczególnie tych bardzo cienkich laptopach nie ma już napędu optycznego. Jasne jest, że mały laptop to wygoda, ale nadal bardzo wiele danych jest zapisywanych na płytach CD i DVD. Zapisywane są na nich przede wszystkim programy i gry w wersjach pudełkowych. Brak napędu optycznego sprawia, że nie możemy takich danych zainstalować na naszym urządzeniu i konieczne jest po prostu szukanie alternatywy. Nie możemy sobie też odtworzyć danych z płyty ani nawet obejrzeć zdjęć, które nagrał nam jakiś znajomy. To jest czasami nieco uciążliwe.

Wybierając konkretnego notebooka, trzeba naprawdę zwracać uwagę na to, jakie ma on złącza. Im jest ich więcej, tym jasne jest, że laptop może być większy. Jednakże mamy wtedy pewność, że żadnego złącza nam po prostu nie zabraknie i w razie co możemy z niego skorzystać. Kiedy nie ma wejść, których potrzebujemy, konieczne są dodatkowe wydatki, dlatego że trzeba kupić specjalne przejściówki a później często też nosić je ze sobą, tam, gdzie się znajdziemy. To natomiast może być nieco problematyczne. Dlatego najlepiej byłoby, gdyby laptop miał jak najwięcej różnego rodzaju wejść.

Dodaj komentarz