Jaka karta graficzna w laptopie?

Zakup laptopa wiąże się z koniecznością dokładnego sprawdzenia, jakie ma on podzespoły i wybrania go właśnie pod kątem tych podzespołów, które spełniają nasze wymagania. Jeżeli więc chcesz, by Twój nowy notebook był idealny, zwracaj uwagę na wszystko. Dzisiaj na tapetę weźmiemy karty graficzne.

Rodzaje kart graficznych w laptopach

W laptopie możesz się spotkać z dwoma rodzajami kart graficznych. Wyróżniamy karty graficzne zintegrowane i dedykowane. Zintegrowana karta graficzna to taka, która jest elementem całego układu w laptopie. Natomiast karta dedykowana to taka, która jest osobna i którą można w razie potrzeby wymienić na inną. Karta zintegrowana jest kartą gorszego rodzaju. Taka karta nie pozwala na dużą wydajność. Z nią za wiele nie poszalejmy w grach i nie damy rady projektować graficznie czy dobrze obrabiać grafiki.

Karta dedykowana natomiast jest kartą znacznie lepszą, wydajniejszą i posiadającą własną pamięć operacyjną. Ten rodzaj karty nadaje się do grania i do projektowania graficznego. Jednakże taka karta jest znacznie droższa od karty zintegrowanej i trzeba sobie zdawać z tego sprawę. W sytuacji, kiedy mamy kartę dedykowaną, możemy sobie na więcej pozwolić. Kiedy natomiast mamy zintegrowaną, graficzne i wizualne możliwości naszego laptopa są po prostu znacznie mniejsze.

Jaką kartę graficzną wybrać?

Jeżeli laptop ma Ci służyć do takich standardowych zastosowań albo do pracy biurowej, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie karta zintegrowana. Z kolei, gdy notebooka będziesz wykorzystywać do grania lub do projektowania czy obrabiania zdjęć, to potrzebujesz dedykowanej karty graficznej, bo ta zintegrowana raczej na niewiele się w takim przypadku po prostu zda. Pamiętaj jednak o tym, że dedykowana karta graficzna będzie po prostu droższa. Nie każdego na taką stać, a już sam fakt, że w laptopie jest taka karta, sprawia, że trzeba za niego zapłacić więcej i to nie tylko o cenę samej karty, ale w odniesieniu do innych aspektów też, gdyż inne też będą na wyższych standardach.

Konkludując:

  • Grafika zintegrowana dla osób wykorzystujących laptopa do podstawowych czynności.
  • Grafika dedykowana dla takich, którzy wykorzystują notebooka do pracy i jednocześnie pracują na bardziej wymagających programach graficznych.

Kartę graficzną oczywiście można zmienić, ale trzeba pamiętać, że tylko w niektórych modelach laptopów. W innych jest ona niewymienialna, dlatego tak rozsądnie trzeba podchodzić do tego, jaką się kupuje, żeby później nie żałować. Im lepsza będzie karta, tym po prostu lepiej dla nas, jako dla użytkowników notebooka.

Dodaj komentarz