Nowy laptop czy używany?

Wraz ze zwiększeniem się ilości sklepów komputerowych z nowym sprzętem, wzrosła też ilość użytkowników, którzy chcą sprzedać swojego starego laptopa. Dla sporej ilości kupujących tzw. używka może się wydawać naprawdę fajnym rozwiązaniem, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ma też wiele wad. Nowe laptopy, czy to podstawowe, czy też zaawansowane, oferują nam coś, czego nie jest w stanie zaoferować urządzenie z drugiej ręki.

Nowy laptop – dlaczego warto?

Solidny laptop, którego przynieśliśmy wprost ze sklepu, jest dla nas w pewnym sensie gwarancją pewności użytkowania. Mamy na niego gwarancję. Jeżeli coś się popsuje, to wzywamy do domu lub do firmy specjalistę, który odpowiada za naprawę w naszym okręgu i usterka zostaje usunięta na koszt producenta lub serwisu, który z danym producentem współpracuje. Bez względu na to, czy kupiliśmy laptop dla sekretarki, czy dla ucznia, dysponuje on nowymi technologiami, które będą dostosowane do wymagań urządzeń peryferyjnych. Nie ma więc obawy o to, że nasz sprzęt będzie niekompatybilny z telewizorem, smartfonem czy z odtwarzaczem Blu-ray. Starszy sprzęt, który ma rok, dwa czy nawet więcej nie jest nam tego z pewnością w stanie zagwarantować.

Używane laptopy, czy warto?

Kiedy zakup nowego laptopa jest w naszym przypadku nieopłacalny, trzeba się na chwilę zatrzymać i zastanowić. Co, jeśli nasz tani notebook ulegnie uszkodzeniu z przyczyny leżącej ewidentnie po stronie producenta? Będziemy go musieli naprawić na własny koszt. Kupując nowego laptopa, przez okres minimum dwóch lat (w przypadku firm roku), mamy gwarancję. Jeśli pojawi się jakaś usterka, korzystamy z gwarancji door-to-door.

Oczywiście używane laptopy kuszą, bo:

  • Ich cena jest niska.
  • Możemy kupić coś, co nam się podoba, a czego nie ma już w regularnej sprzedaży.
  • Mamy możliwość znalezienia klasyka, czasami wręcz okazu kolekcjonerskiego.

Tak naprawdę laptop z drugiej ręki będzie przydatny tylko i wyłącznie wtedy, kiedy chcemy korzystać z niego w domu. Gdy nie potrzeba nam wentylatora tak mocnego, że aż wyje, kiedy się go uruchamia ani dysku twardego, który przy poprawnym korzystaniu z systemu zagwarantuje nam naprawdę szybki odczyt i zapis danych.

Natomiast w momencie, kiedy zależy nam na wysokiej jakości podzespołach, długo działającym akumulatorze, kompatybilności z najnowszymi technologiami, dostępie do chmur i biznesowych pakietów – nowe urządzenie jest znacznie lepsze. W przypadku zastosowań biznesowych konieczny jest komputer w wersji Professional, z dodatkowymi pakietami biurowymi, funkcjami pozwalającymi na tworzenie zaawansowanych prezentacji i szyfrowaniem, które zabezpieczy firmowe dane.

Dodaj komentarz